Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, veteriner hekimlerin görevleri başında maruz kaldıkları şiddete karşılık bir basın açıklaması yayınlandı. "Artık sabrımız taşımıştır" diyen Maşalacı, K.V.H.O adına yayınladığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:
 
"MESLEKTAŞLARIMIZA ŞİDDET, SABRIMIZI TAŞIRMIŞTIR!!!
 
K.V.H.O başkanı İbrahim MAŞALACI, son günlerde veteriner hekimlerin görev başındayken yaşadıkları fiziksel ve sözlü saldırıların gitgide artmasının artık sabırlarını taşırdığını, meslektaşlarının haklarını sonuna kadar koruyup, sürdürülen yasal  işlemlerin takipçisi olacaklarını beyan etti.
 
Maşalacı, son günlerde gerek ilimizde gerek il dışında veteriner hekimlere yönelik yapılan saldırıların sayısı artmıştır. En son Kahramanmaraş’ta yaşanan ve hekimimzin ciddi şekilde yaralanmasıyla sonuçlanan olay bardağı taşıran son damla olmuştur. Öyle çok uzaklara gitmeden bir kaç gün önce ilimizde yaşanan olay bizleri derinden üzmüştür. Görevi başında halkın sağlığını korumak adına Ramazan ayında  gerekli denetimlerini yapmak için kastamonu marketlerini denetletyen gıda kontrol şube müdürlüğünde görevli veteriner hekim bayan arkadaşımıza bazı büyük marketlerin sahibleri tarafından sözlü taciz ve şiddetli hakaretlerde bulunularak  görevini yapması engellenmeye çalışılmıştır. 
 
Yaklaşık 1 ay önce gece geç saatlerde bir doğum vakasına gidip, yatalak olan bir hayvana sezeryan operasyonu yaparak anne ve buzağının hayatını kurtarmaya çalışan meslektaşımız hayvan sahipleri tarafından tehdit edilmiş ve yüksek miktarlarda paralar istenmiştir. 
 
Buna benzer hadiseler maalesef anlatmakla bitmez. Bu çirkin saldırıları esefle ve nefretle kınıyoruz. Ülkemizin hayvan sağlığını korumak, hayvancılığını geliştirmek, gıda güvenliğini sağlamak ve zoonotik hastalıklarla mücadele ederek halk sağlığını korumak için 7/24 ve son derece zorlu arazi şartlarında görev yapan meslektaşlarımızın emeklerinin değeri ölçülemez!
 
Kastamonu Veteriner Hekimleri Odası olarak meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken,  veteriner sağlık çalışanlarına yönelik benzeri saldırıların bir daha tekrarlanmaması için her türlü demokratik ve hukuki yollarla bu gayri insani uygulamayı yapanların hak ettiği cezayı almaları için başlatılan hukuki süreçlerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyurmak isterim."