Kapalı höyük durumundaki antik yerleşimden çıkan mimari parçaların bir bölümü Taşköprü İlçesinde, arkeolojik kazılarda çıkan eserler ve mozaikler Kastamonu Arkeoloji Müzesinde görülebilmektedir. Kaynakça: Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. Kastamonu Rehberi. (2015)

Kentin adı, Pompeus'dan türetilmiş olan Pompeiopolis olarak adlandırılmış ve bu isim, "Pompeius'un Şehri" anlamına gelmektedir. 

Antik kent 1818 yılında Fransız P. Fourcade tarafından keşfedilmiştir. Yakın dönemde Kastamonu Arkeoloji Müzesi tarafından çeşitli kazı çalışmaları yapılmış olmasına karşın, antik kentte 2006 yılından bu zamana sistematik olarak arkeolojik kazılar sürdürülmektedir.
Kazılarda bugüne kadar, jeofizik çalışmaları ile kentin fiziksel yapısı belirlenmiştir. Bu çalışma sırasında klasik bir Roma Dönemi antik kentinde yer alan, forum, hamam, caddeler ve anıtsal yapıların yerleri belirlenmiştir. Çalışmaların bir başka bölümünde ise antik kentten daha önce arkeoloji müzesine taşınan mozaiklerin restorasyonları gerçekleşmiş, son dönemde de kazılar Roma Villası ve tiyatro olabilecek bazı anıtsal yapılar üzerine yoğunlaşmıştır.

 

Kazı antik kentteki belirli mekanların ortaya çıkarılması, bu mekanların elden geldiğince restorasyonun ve konservasyonun yapılması, kazıdan çıkacak eserlerle depo müze geliştirilmesi sonrasında Kastamonu ve Batı Karadeniz arkeolojisi ve turizmine büyük bir önem arz edecek.

 

Pompeipolis Antik Kenti'nde 2019 kazı çalışmaları başladı.

 Haber: Tuğçe Okuşluk - Taşköprü