10 bin yıllık kadim kültürü ve Anadolu medeniyetlerinin bir çoğuna ev sahipliği yaparak canlı tarih olarak günümüzde de keşfedilmeyi bekleyen Kastamonu turizmi ve ekonomisine önemli bir katkı sunacak uygulama googleplay uygulamasıyla kullanıma hazır hale getirildi.10 bin yıllık kadim kültürü ve Anadolu medeniyetlerinin bir çoğuna ev sahipliği yaparak, canlı tarih ve muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Kastamonu turizmi ve ekonomisine önemli bir katkı sunacak bir çalışma olan Mobil Uygulama REHBER37, Kastamonu Tanıtım Ajansı tarafından android sistemli mobil cihazlar için Google Play’de kullanıma sunulmuş durumda.


Projelendirmesi ve yazılım aşamalarını İnebolulu hemşerimiz Adem Salcıoğlu’nun gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz günlerde kullanıma hazır olduğu belirtilen REHBER37 isimli portal mobil cihazların tümünde kullanılabiliyor.


Başlıca tarihi yerler, daha önce keşfedilmemiş ve çok bilinmeyen ören yerleri, tarihi mekanları şelale, mağaralar, yürüyüş gezi rotaları, lezzetleri, efsaneleri de içeren zengin bir içeriğe sahip olan REHBER37 yaklaşık 5 yıllık yoğun çalışmanın ardından hizmet verir duruma geldi.


Projenin mimarı Salcıoğlu, iş dünyasının ve yerel dinamiklerin de katkısıyla ileride Kastamonu adına en kapsamlı gezi ve turizm rehberi olmasının yanı sıra REHBER37’nin yaygın kullanıma sunulmasıyla birlikte, ülke turizm destinasyonuna yeni rotalar da ekleyeceğine dikkat çekiyor. Yaklaşık 500 bin liralık bir altyapı maliyetiyle Kastamonu ilinin tüm yönleriyle ele alındığı profesyonel tur şirketlerine de rehberlik edebilecek derinlikte olan çalışmanın olumlu tepkiler aldığına değinen Adem Salcıoğlu, amacının bir gün muhakkak fark edilecek olan Kastamonu’nun ilgi ve yoğunluğu karşılayacak kapasiteye gelebilmesinin de bir adımı olarak değerlendirdiği projenin TURSAB ve diğer tur operatörlerince de ilgiyle karşılandığını belirtti.
Salcıoğlu proje hakkında sorularımıza cevaben yaptığı değerlendirmede bilinmeyen bir şeyin değerlendirilemeyeceğinden yola çıkarak önceliğin Kastamonu’nun doğru tanıtılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Salcıoğlu proje amaç ve hedefleri konusunda ise şu bilgileri verdi: “Kastamonu bir cevher, ancak bilinmediği tanınmadığı için korunmuyor değerlendirilmiyor, Kastamonu değerlerini koruyarak tanıtmak, her zaman tanıtıma hazır halde tutarak ekonomik kalkınma modeline temel teşkil etmesini sağlamak arzusundayız. Bu projeye dair yola çıkış ana fikri Kastamonu’yu doğru tanıtmak, değerlerinin korunması yoluyla ekonomiye kazandırmak… Gelecek kuşaklara da Kastamonu’yu bir değer olarak bırakmak olarak özetleyebiliriz”10 bin yıllık kadim kültürü ve Anadolu medeniyetlerinin bir çoğuna ev sahipliği yaparak, canlı tarih ve muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Kastamonu turizmi ve ekonomisine önemli bir katkı sunacak bir çalışma olan Mobil Uygulama REHBER37, Kastamonu Tanıtım Ajansı tarafından android sistemli mobil cihazlar için Google Play’de kullanıma sunulmuş durumda.
Projelendirmesi ve yazılım aşamalarını İnebolulu hemşerimiz Adem Salcıoğlu’nun gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz günlerde Google Play’de yerini alan uygulama çok yakında iphone telefonlar için App Store’da da hizmet vermeye başlayacak.
Şimdilik sınırlı içeriğe sahip olsa da, zamanla başlıca tarihi yerler, daha önce keşfedilmemiş ve çok bilinmeyen tarihi mekanları, ören yerleri, şelaleler, mağaralar, göller, yaylalar, kamp alanları, manzara noktaları, yürüyüş rotaları, gezi rotaları, lezzetleri, efsaneleri vb. daha birçok içeriğe sahip olacak REHBER37 yaklaşık 3 yıllık yoğun bir çalışmanın ardından hizmet verir duruma geldi.
Projenin mimarı Salcıoğlu, iş dünyasının ve yerel dinamiklerin de katkısıyla ileride Kastamonu adına en kapsamlı gezi ve turizm rehberi olmasının yanı sıra REHBER37’nin yaygın kullanıma sunulmasıyla birlikte, ülke turizm destinasyonuna yeni rotalar da ekleyeceğine dikkat çekiyor.
Kastamonu Tanıtım Ajansı olarak Kastamonu adına yapılmakta olan diğer proje ve çalışmalarla birlikte, yaklaşık 500 bin liralık bir maliyetle Kastamonu ilinin tüm yönleriyle ele alındığı ve bu çalışmaların zamanla olgunlaşıp bir araya gelmesiyle de hem kültürel hem de ekonomik olarak Kastamonu’ya ciddi katkılar sağlayacağına inandığını söyleyen Salcıoğlu, “Tüm gayretimiz memleketimiz adına kendi gücümüz ve imkanlarımız ölçüsünde bir değer üretebilmek. Kastamonu’nun sağlıklı bir şekilde kalkınması, öncelikle Kastamonuluların ivedilikle sahip olduğu değerin, cevherin farkına varabilmesi, değerlerini sağlıklı bir şekilde koruyabilmesi; doğasını, doğallığını bozmadan, tarihini, kültürünü yoketmeden, sahip olduğu ancak farkında olmadığı imkanlarını ekonomik değere dönüştürebilmesiyle mümkün olacağına inanıyorum. İşte biz bu misyonla, belki biraz yavaş ve sessiz, ama emin adımlarla hedeflediğimiz büyük gayeye, hayale doğru yol almaktayız. Bu çerçevede büyük hedef için belki küçük bir adım olan, düşünsel geçmişi yaklaşık 20 yıla uzanan, eylemsel tarihi 3 yılı bulan bir çaba ile Rehber37 gezi rehberi ayağını Kastamonu’muzun hizmetinize sunmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz” diyerek asıl gayesinin günübirlik hesaplarla tükettiğimiz değerlerimizi uzun vadede yeniden canlandırabilmenin ve gelecek nesillerin daha bilinçli ve koruyucu olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.
Salcıoğlu proje hakkında sorularımıza cevaben yaptığı değerlendirmede, bilinmeyenin değerlendirilemeyeceğinden yola çıkarak, önceliğin Kastamonu’nun doğru tanınmasını / tanıtılmasını sağlamak ve doğru bilinçlendirme ile doğasını ve doğallığını koruyarak sahip olduğu imkanları değerlendirebilmesiyle ekonomik değere dönüştürebilmesine katkı vermek olduğunu belirten Salcıoğlu proje amaç ve hedefleri konusunda şu bilgileri verdi: “Kastamonu bir cevher, ancak bilinmediği tanınmadığı için korunmuyor değerlendirilmiyor, Kastamonu değerlerini koruyarak tanıtmak, her zaman tanıtıma hazır halde tutarak ekonomik kalkınma modeline temel teşkil etmesini sağlamak arzusundayız. Bu projeye dair yola çıkış ana fikri Kastamonu’yu doğru tanıtmak, değerlerinin korunması yoluyla ekonomiye kazandırmak… Gelecek kuşaklara da Kastamonu’yu bir değer olarak akratabilmek olarak özetleyebiliriz”
Salcıoğlu aynı zamanda takipçileri tarafından çok sevilen ve ilgiyle takip edilen Rota 37 Tv programının da yaz sonu tekrar başlayacağını ve mümkün olduğunca çok daha az ara vererek devam etme gayretinde olacaklarını belirtti. Aynı zamanda hedef projenin ana unsurlarından olan Dijital kütüphane ve Ticaret Rehberi çalışmalarınında alt yapısının bitmek üzere olduğunu ve 2019 yılı içerisinde onların da yürümeye başlayacağının müjdesini verdi.
Adem Salcıoğlu yürütmekte oldukları çabanın bir ticari faaliyet olmadığını, bunun tarif edilmesi zor bir sevgi ve bağlılıkla memleketine, toprağına hizmet etme aşkı ve çabası olduğunu belirterek, “Açıkçası bizim için önemli olan, sayıları az da olsa bize inanan ve maddi / manevi desteklerini, dualarını esirgemeyen, her fırsatta takdir ve desdeklerini bildiren, varlıkları nedeniyle rabbimize şükrettiğimiz kıymetli dostlarımızla birlikte, unutulan değerlerimizi, kültürümüzü, tarihimizi açığa çıkartıp üzerinde yaşadığımız muhteşem coğrafyanın farkına varabilme ve onu koruyarak değerlendirip bu coğrafyanın evlatlarına iş ve aş verebilmesini sağlamak ve gelecek kuşaklara bu toprakların hikayesini olabildiğince canlı bir şekilde aktarabilme gayesidir. Tüm gücümüzle bunun için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.