Kastamonu Teknokent A.Ş. ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre 16 Mart-31 Mart tarihleri arasında başvuruları alan olan programa, 10 farklı üniversiteden ve 62 farklı bölümden ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde toplamda 520 adet başvuru yapıldı. Bu başvuruların 200 tanesi erkek; 320 tanesi ise kadın girişimci adayları tarafından gerçekleştirildi. Üniversite son sınıf öğrencilerinin ve mezunların başvurularına açık olan ve toplamda 285 adet iş fikri sunulan programa,  jüri tarafından belirlenen 87 girişimci adayı kabul edildi.

Teknokent A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Girişim Vadisi Kuluçka Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Erol Tekin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Farklı üniversite ve bölümlerden olmak üzere başvuran 520 girişimci adaylarının 200’ü erkek, 320’si kadından oluşuyor. Kadınların sayısının çoğunlukta olması girişimciliğe olan ilgi açısından mutluluk vericidir. Bununla birlikte üniversitelerdeki girişimcilik derslerinin genç girişimci adaylarını bu programlara katılımını teşvik etme noktasında büyük önem taşıyor.

Temel Düzey Girişimcilik Programı ile ortaya çıkacak fikirler Teknokent A.Ş. Girişim Vadisi Kuluçka Merkezi için büyük bir fırsat olacağını belirten Doç. Dr. Tekin; “Ortaya çıkacak fikirlerin yeşermesi ile Girişim Vadisi markası adı altında kurulacak Kuluçka Merkezi Batı Karadeniz Bölgesi için bir rol model oluşturacaktır. Bu çerçevede esasen Temel Düzey Girişimcilik Programı Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan öğrenci ve mezunlara ulaşmak adına yoğun bir çalışma gerçekleştirerek duyuruya çıkmıştı. Gelinen noktada ise Ankara, İstanbul, Sakarya’nın da yer aldığı farklı üniversitelerden programa başvuran genç girişimci adayları oldu. Bu kapsamda programın ikinci ve üçüncü aşamalarının da planlanması söz konusu olacaktır” dedi.

16 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek olan "Temel Düzey Girişimcilik Programı" eğitimleri için girişimci adaylarına verilecek 40 saatlik çevrimiçi eğitim programının tamamlanmasının ardından düzenlenecek törenle katılımcılara sertifika verilecek.

Programa katılım hakkı kazananların listesine Kastamonu Teknokent A.Ş.’nin internet sayfası https://teknokent.kastamonu.edu.tr ve Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.’nin internet sayfası https://tto.kastamonu.edu.tr adresleri ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirsiniz.