MUHTARLAR GELİŞİYOR, KASTAMONU DEĞİŞİYOR

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Muhtarlar Değişiyor, Kastamonu Gelişiyor” projesinin açılış programı yapıldı. Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi salonundaki programda konuşan Vali Avni Çakır, Kastamonu’nun ilklerin ili olduğuna işaret etti ve “Muhtarlık müessesi konusunda ilkleri yaşamış bir memleketiz. Türkiye’de ilk muhtarlık seçimin yapıldığı 1832 yılında muhtarlık seçimini gerçekleştirmişiz. Dolayısıyla bu konuda en köklü illerin başında geliyor. Arkadaşlarımız çok güzel proje yaptılar” dedi.

Kastamonu Haber 04.08.2022, 11:06 Betül Yeniköy
MUHTARLAR GELİŞİYOR,  KASTAMONU DEĞİŞİYOR

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Muhtarlar Gelişiyor, Kastamonu Değişiyor” projesi açılış programı Mimar Vedat Tek Kültür Merkezinde dün gerçekleştirildi.

Proje kapsamında; Muhtarlar Müzesi, Muhtarlar Tiyatrosu, Muhtarlar halk oyunları ekibi, Ankara-İstanbul, Çanakkale tiyatro ve halk oyunları gösterimi, ilk yardım kursu, iş ve sosyal hayatta iletişim kursu, yangın kursu, Kastamonu yöresel halk oyunları kursu, küresel iklim değişikliği ile mücadele kursu, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi kursu, hukuk seminerleri, muhtarlar hatıra ormanı, AFAD gönüllülük çalışması, Kızılay gönüllülük çalışması, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi- Dünya Çevre Günü, Dünya Kadınlar Günü-19 Ekim Dünya Muhtarlar Günü etkinlikleri ve almanak hazırlanması yer alıyor. Düzenlenen programa Vali Avni Çakır, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP MHP İl Başkanı Emin Çınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Nida Sinsi, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Ticaret Müdürü Sefa Özata, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yavuz Selim Şimşek, İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Dalkıran, İstanbul Muhtarlar Federasyon Başkanı Kadir Delibalta, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Bazı BM ve İGM Üyeleri, STK Başkan ve Yöneticileri, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, Muhtarlar ve diğer davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Muammer Yapıcıoğlu yaptı; Yapıcıoğlu’nun ardından da Kadir Delibalta, Ahmet Dalkıran, Mehmet Yurt ve Vali Avni Çakır birer konuşma yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, Türkiye’de ilk muhtarlığın 1832 yılında Taşköprü ilçemizde kurulduğunu hatırlattı ve şunları söyledi: “Bundan dolayı kadim bir şehir. İlklerin şehrinde muhtarlık yapmak, görev almak herkese nasip olmaz. Muhtarlık gerçekten Kastamonu’da önemli bir yer. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ile 2013 yılında tanıştığımızda, konfederasyonu yeni kurduklarında ‘Kastamonu federasyonumuzda olmalı, olmazsa çok büyük eksiğimiz çünkü Kastamonu muhtarlığın ilk kurulduğu il’ demişlerdi. Bu doğrultuda bize verdikleri talimatla 2015 yılının ocak ayında Kastamonu’da Muhtarlar Derneğimizi kurduk. 17 arkadaşımızla başladık, 40 muhtara çıktık. ‘Bunlar dünkü çocuk yapamazlar, edemezler’ denildi, 16 muhtara düştük. Tam işi bırakıyoruz, bir muhtarımız dedi ki, ‘Damdaki buzağıyı satacağız, bırakmak yok, devam edeceğiz…’ Bugün 125 üyesi olan Kastamonu Muhtarlar Derneği 3 yıldır üst üste proje yapmakta. Proje mimarımız Ahmet Şirin Hocamıza da çok teşekkür ediyorum. Bu yıl Sayın Valimizin önderliğinde, çok büyük destekleriyle ‘Muhtarlar gelişiyor, Kastamonu Değişiyor’ adı altındaki projemiz Kastamonu’daki sadece bağlı bulunduğumuz dernek üyeleriyle değil, il ilçe bin 227 muhtara hitap eden ilimiz dışındaki 80 ile Kastamonu’yu duyuracak olan etkinliklerle dolu bir proje. Sayın Valim bana , ‘Kastamonu’nu yöresel kıyafetini giy, Kastamonu’yu temsil et’ dedi. Yani ilk değişimi ben kıyafetimle başlatmış oldum. Sayın Valime bize duydukları güvenden dolayı çok teşekkür ediyorum, inşallah mahcup etmeyeceğiz. Hızımız son sürat. Allah’ın izniyle bu desteği, bu gücü değerli muhtarlarımıza, değerli bürokratlarımızdan, Sayın Valimizden, Cumhurbaşkanımızdan aldık. Bundan dolayı ilimize hayırlı uğurlu olsun. Bir deyim var; Tarlada izi olmayanın, harmanda tozu olmaz. Çalışmak gerekiyor, Kastamonu için çalışıyoruz.”

Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, ‘Muhtarlar Gelişiyor, Kastamonu Değişiyor’ projesinin hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Hiç şüphesiz ki muhtarlarımız, demokrasimizin en önemli parçalarından bir tanesidir. Onlar bizim, mahalllelerimizdeki, köylerimizdeki gözümüz kulağımızdır. Onlarla kurduğumuz diyalog, yakaladığımız uyum, ve yaptığımız iş birliği şehirmizin gelişimi ve değişimi noktasında büyük önem arz etmektedir. Muhtarlar Gelişiyor Kastamonu Değişiyor projesi oldukça önemli bir proje. Belediyemiz, Valiliğimiz, İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün de destek verdiği bu projeyle birlikte inşallah vatandaşlarımıza daha kaliteli bir hizmet verilmesi mümkün olacaktır. Projeyle birlikte, muhtarlar ve azaların kişisel ve mesleki gelişimini eğitimlerle sanatsal ve kültürel faaliyetlerle destekledikleri, çevre ve iklim değişikliği, gıda ve suyun korunması, kadına şiddet gibi toplumsal konularda çalışmalar yürütmesini sağlamak ve Muhtarlar Müzesini kurmak amaçlanıyor. Kastamonu Belediyesi olarak, muhtarlarımız bizim için çok önemli ve değerli. Burada yapacağımız hizmetler sağ olsunlar, kendilerince katkı vermelerinden dolayı işlerimizi daha da kolaylaştırmaktadır. Onun için muhtarlarımız bizim için çok değerlidir. Gerek bu konuda gerek Kastamonu’nun tanıtımı noktasında, her türlü konuda Valimiz bize destek veriyor. Kendisinden Allah razı olsun. Bu projenin uygulanmasında Kastamonu Belediyesi olarak tüm benliğimizle destek vereceğimizi söylüyoruz.”

Kastamonu Valisi Avni Çakır ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Neredeyse iki ayda bir, yeni bir projenin protokolünü veya lansmanını gerçekleştiriyoruz. İlimize en yakışan projelerden bir tanesini daha bugün gerçekleştiriyoruz. Burası Osmanlı sancak merkezi, bin 54 köyü ile muhtarıyla demokrasinin en güçlü kalelerinden, yerel yönetimin en canlı merkezlerden bir tanesi. Bu kadar dağlık bir coğrafyada, bu kadar muhtarın olduğu bir yerde her köyümüzün ortalama 3-4 mahallesinin olduğunu varsayarsak 4 bin yerleşim yeri var. Bu kadar geniş bir sahaya hakim olmak ne bir mülkü amirin, valinin, kaymakamın yapabileceği bir şey ne de siyasetçinin… Her gün 10 tane yeri gezseniz yıllar sürer. O yüzden işte burada muhtarlar devreye giriyor. Zaten devletimizin boşuna sahadaki eli ayağı, gözü kulağı denilmemiş. Aksi takdirde şu an buraya yaklaşık 150-160 kilometre uzaktaki Cide’nin en ücra bir köyündeki gelişen olaydan ya da ihtiyaçtan merkezden benim anında haberdar olmam, muhtar arkadaşlarım olmasa ne mümkün.”

Vali Çakır, Kastamonu’nun ilklerin ili olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: “Muhtarlık müessesi konusunda ilkleri yaşamış bir memleketiz. Türkiye’de ilk muhtarlık seçimin yapıldığı 1832 yılında muhtarlık seçimini gerçekleştirmişiz. Dolayısıyla bu konuda en köklü illerin başında geliyor. Arkadaşlarımız çok güzel proje yaptılar. Tiyatro gibi sosyal etkinliklerin yanı sıra devletimizin uyguladığı her türlü politikanın, kadına şiddete tutun da çevre bilinci ve en büyük sıkıntılarımızdan orman yangınlarıyla etkin mücadeleye kadar her konuda arkadaşlarımızın donanımlarını arttıracak, vatandaşlarımıza bu konudaki bilgi ve birikimlerini ve sorularını cevaplayacak, onları hazırlayacak, yetiştirecek donanıma sahip olacak etkinlikler var. Bunları yazmak kadar bunların içeriğini doldurmak ve hıfzetmek de önemli. Bu konuda projenin de paydaşıyız, belediyemizin de bu konuda ilgi ve desteği devam edecek. İnşallah çok güzel yansımalarını hem Kastamonu’da göreceğiz hem de civar bölgelere de bunu göstereceğiz. Etkinlikler belki de Türkiye’de ilk olacak. Onu da hep beraber güçlü bir şekilde göreceğiz. Kıyafet konusunda da Kastamonu’nun yöresel kıyafetini çok beğeniyorum. Gerçekten çok havalı, çok karizma. Buradan özel bir ricam da muhtar arkadaşlarımız mümkünse böyle özel günlerinde böyle kıyafetlerde olursa çok havalı olur. Kastamonulu olmak bana göre bir ayrıcalık. Ben daha önce de söyledim, ‘Ben Kastamonuluları kıskanıyorum’ dedim. Böylesine güzel bir memleket, nazar değmesin. Burası gerçekten ecdadımızın en güçlü şekilde gözüktüğü, Allah’ın bin bir güzellikleri ile bezediği bir coğrafya. Yüzlerce yıl yönetim geçmişi var ve çok da kadim bir şehir. Buranın biraz gözden ırak olması gelenek görenekleri canlı tutulmasında çok önemli etken olmuş, aslında bu çok büyük bir kazanım. Bunu yaşatmak lazım. Bu kıyafetlerden olan bir tanesi, köylerde hepiniz görüyorsunuz büyükleriniz halen kullanıyor ve çok da yakışıyor. Ben de köylerde gördüğümde çok hoşuma gidiyor. Geçen Devrekani’de görmüştüm, çok hoşuma gitmişti.”

Herkesin desteğiyle çok güzel etkinliklerin icra edileceğini söyleyen Vali Çakır, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz de bu etkinliklere beraber şahitlik edeceğiz. Türkiye’nin sayılı muhtar evlerinden bir tanesi de Kastamonu’da. İçerisinde çok güzel de materyaller var, burayı geliştirmek de hepimizin görevi. Bu kapsamda da inşallah doküman attırmak çalışmalarımız da olacak. Hem Belediyemizin hem Özel İdaremiz hem de biz bu konuda yeni ve buradaki ürünleri sergileyebileceğimiz bir alanda oluşturacağız, bunu arayışı içerisindeyiz. İlk fırsatta yakışan bir yerde de Kastamonu’mun kültürünü canlı bir şekilde yansıtma noktasında böyle bir yere ihtiyacımız var, bu konuda da çalışmalarımız uyum içerisinde devam ediyor. İnşallah onun da açılışını ilk fırsatta yaparız.”

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 16 Ağustos 2022
İmsak 04:10
Güneş 05:48
Öğle 12:54
İkindi 16:43
Akşam 19:51
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@