Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, yurt genelinde olduğu gibi Kastamonu’da da kutlandı

Kastamonu Haber 25.11.2021, 11:02 Osman Can emrali
Öğretmenler Günü kutlandı

İl merkezindeki kutlamalarda ilk adres Cumhuriyet Meydanı oldu. Burada Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na sunuldu. Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk sunma törenine İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, kurum amirleri ve öğretmenler katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk sunumunun ardından program Valilik makam ziyaretiyle devam etti. Akabinde Halk Eğitim Merkezi'nde Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun katılımıyla kutlama programı düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını genç öğretmenler adına 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinde Beyza Türkyılmaz; “Öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Peygamber mesleğidir öğretmenlik. Çocukları yetiştiren, onlara yön veren, eğiten, öğreten, vatana ve millete bağlı, ülkesine her daim hizmete hazır nesiller üretendir öğretmen. Aynı zamanda vefakardır, cefakardır, merhametlidir, sevgi doludur ve en önemlisi sabırlıdır öğretmen. Cenab Şahabettin'in de dediği gibi;

'Öğretmen mum misâlidir. Etrafını aydınlatır ancak kendisi erir ve tükenir.' Çocukken hepimizin hayalidir böyle bir öğretmen olmak. Hepimiz daha küçücük yaştayken tanışırız öğretmenlerle... Annelerimizden ayrıldığımız, okul hayatına adım attığımız o ilk günde, biraz heyecan, birazda korku ile bakarız öğretmenimize. Ve İste o an onun gözlerinde gördüğümüz kocaman sevgi ile yeşerir içimizdeki eğitim aşkı ve öğretmen olma hayali. İşte ben de böyle minik bir kız çocuğu iken kurdum bu hayali. Öğretmen olmak istiyorum dedim. Öğretmenim gibi olmak istiyorum. Büyüdükçe öğretmenlerimin sayısı arttı. Hepsi farklı karakterlere sahipti. Ama hepsinde ortak olan ve beni cezbeden bir şey vardı. O şey, Öğretmen kimliğiydi. Evet hepsi farklı kişilerdi ama hepsi Öğretmen'di ve bende bir gün onlar gibi olacaktım. Elhamdülillah bu heyecan ile çıktığımız yolu tamamlamak bizlere nasip oldu ve birçok zorlu sınavdan geçerek atanmayı başardık. Kimimiz annesini kimimiz babasını kimimiz eşini ve çocuğunu bırakıp gitti görev yerine. Ama hepimiz yüreğimizde eğitim aşkı ile yürüdük hayallerimize ve işte bugün, sonunda bizde öğretmen olduk. Bizleri bugünlere ulaştıran tüm öğretmenlerimizin ve öğretmenliğe yeni başlayan tüm arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım" ifadelerini kullandı.

Türkyılmaz'ın konuşma-sının ardından program görevi başındayken vefat eden öğretmenlerle ilgili bir video-slayt gösterisi yapıldı. Programın devamında emekli öğretmenler adına konuşma gerçekleştiren Gazipaşa İlkokulu'ndan emekli Sınıf Öğretmeni Fuat Pehlivan; “Kırk iki yıllık öğretmenlik hayatımı 28 Ağustos 2021'de Gazipaşa İlkokulu'ndan emekli olarak sonlandırmanın hem mutluluğunu hem de buruk hüznünü yaşıyorum. Mutluyum çünkü böylesine kutsal bir mesleği icra ettiğim için ve pırıl pırıl yavrularıma öğretmenlik yaptığım için. İnanıyorum ki bu mutluluk herkese nasip olmayan bir mutluluk. Hüzünlüyüm çünkü onlardan ayrılıyorum, onların o masum bakışlarından ve sıcak dokunuşlarından mahrum kaldığım için. Öğretmenin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Bu makam önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Onların en büyük mutluluğu, öğrencilerinin hayata atılmış, ülkesine ve milletine yararlı birer insan olarak yetiştiğini görmesidir. Onlar, öğrencilerinin gözünde çağlayan bir pınar gibidir. Bazen kızgın, bazen berrak, bazen serin ama hep sevgi doludur. Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutlan umudum, sevinçleri sevincim oldu. Yeniden Dünya'ya gelsem yine aynı mesleği seçerdim. Beni duygulandıran durumlardan biri de yıllar sonra bir öğrencimle ansızın yolda karşılaşmak, Yolda yürürken hiç tanımadığınız biri geliyor, selam verip elinizi öpüyor, hal ve hatırınızı soruyor. Bakıyorsu-nuz tanımadığınız bir sima. 'Sizinle nereden tanışıyoruz?' diye sorduğumda; 'Öğretme-nim, tanımadınız mı? Ben falan okulda sizin öğrencinizdim' diye kendini tanıttığında anlıyorsunuz ve yılların ne çabuk geçtiğini, simaların nasıl değiştiğini idrak ediyorsunuz. Yine otuz-kırk yıl aradan sonra sosyal medyada bir öğrencinizin sizi bulup kendini tanıtması, hasret gidermesi, öğrencilik anılarını anlatması insanı ne kadar mutlu ediyor. İşte öğretmenliğin güzel yanlarından biri de bu.

Öğretmenlik mesleğini sevmiyorsan asla cüret etmeyeceksin, büyük ekseriyetle ne servet ne de şöhret vaat eder. 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' demiş Hz. Ali. 'Dünya'nın her yerinde öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsur-larıdır' diyen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk. Gerçekten de bu asil meslek genellikle şöhret ya da servet vaat etmez. Zaten bizim istediğimiz de ne servet ne de şöhrettir. Bizim işimiz geleceği şekillendirmektir, Bize emanet edilen körpe beyinleri, bilimin ışığıyla donatarak yetiştirmektir. Ama bunu yapmak isterken gerekli olan alt yapıların oluşmasını da isteriz elbet... İsteriz ki çocuklarımız en güzel okul binalarında okusunlar. Her okulda donanımlı laboratuvarlar olsun, spor salonları olsun, çok amaçlı salonları olsun. Her doğan güneşin bir batışı vardır, tıpkı insan hayati gibi. Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bıraka-rak, sevdalar taşıyarak. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Sevgili meslektaşlarım; yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak. Yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız” dedi. Pehlivan’ın konuşmasının ardından programda “Benim Adım Öğretmen” adlı videoslayt gösterisi gerçekleştirildi. Ardından öğretmenlere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahaçacıoğlu; “Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Bu mukaddes mesleği tercih edip getirdiği maddi manevi sorumluluğu sırtlayan, öğrencilerinin içindeki cevheri keşfedip gözlerinin içine dikkatle bakan her bir öğretmenime teşekkürlerimi sunuyorum. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde de hep birlikte şahit olduk ki hiçbir değişim sizi durdurmuyor, sizler yenilikleri daima cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Eğitimin ana karakteri olan sizlerin toplum nezdindeki önem ve değeriniz bir kez daha idrak edildi ve bu itibarlı yeriniz bu süreçte güç kazandı. Öğretmenlik; bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sevgi ve fedakârlık gerektiren, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir.

Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ebedi âleme irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum. Bugün, bu çok özel, çok yüce mesleği, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini ortaya koyma; öğretmenlerimiz arasında sevgi, saygı, dayanışma bağlarını kuvvetlendirme, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizin mesleğe kabul törenini ilk heyecanlarıyla birleştirerek gerçekleştirme günüdür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir, Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamaktadır. Bizler, içinde doğup büyüdüğümüz aile ortamında ve çevrede temel bilgi ya da becerileri aldıktan sonra öğretmenlerimiz sayesinde olgunlaşır, yükseliriz. Yarınlarımızın daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Öyle ki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk 'Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır' ve 'Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır...’ vecizleriyle bu hususun önemini ifade etmiştir” ifadelerini kullandı. Bahçacıoğlu konuşmasının devamında; “Sizler, gücünüzü sevgiden alan, aldığınız bu güçle ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi bilimin rehberliğinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde yetiştirenlersiniz. Sizler, geleceğimizin teminatlarını, her şeyden önemlisi yurdunu, milletini, devletini seven, millî ve manevi değerleriyle birlikte evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmek için yorulmadan, fedakârca, canla başla çalışmalarınızı yerine getirenlersiniz.

Sizler, çok iyi bilirsiniz ki öğretmenin kalbinde öğrencilerine karşı beslediği derin sevgi, onların eğitim öğretim bakımından en iyi şekilde gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel unsurdur. Sevgi, öğretmenle öğrenci arasındaki kapıyı aralayan anahtar, onları birleştiren bağdır; sevgi, öğretmenlik mesleğinin bizzat kendisi ve özüdür. Şüphesiz bu onurlu mesleğe yeni başlayarak gönüllere talip olan genç meslektaşlarım da bir ideal, gaye ve hizmet düsturunu benimseyerek deneyim kazanacaklardır. Sizlerin, kendinizi daima geliştirip, yenilikleri yakından takip ederek mesleği mizin haysiyetini hep yukarılara taşıyacağınıza gönülden inanıyorum. Kendinizi adadığınız bu onurlu meslekte ülkemizin her köşesinde yılmadan, usanmadan; sevgiyle ve şefkatle yapacağınız yolculukta sizlere üstün başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi. Vali Avni Çakır, vefat eden öğretmenleri rahmetle anarak; “Öğretmenlik mesleği toplumda herkesin karşılaştığı bir meslektir. Hepimizin hayatını derinden etkileyen, şekillendiren, anlamlaştıran, yön veren çok kutsal bir meslek. Öğretmenlik mesleğini anlatmaya çalışırken, insan kelimeleri peş peşe sıralamakta zorlanıyor. Çünkü bu mesleği tam anlamıyla tanımlayacak bir kelime bulamıyorum. Benim içimdeki uhde meslek öğretmenlik mesleğidir.

Her fırsatta kendimi okullara atmaya çalışıyorum. Ne zaman öğrencilerle bir araya gelsem başka bir aleme geçiyorum. Müthiş bir enerji alıyorum, müthiş bir pozitif enerji hissediyorum. Çocukların bulunduğu yerde hayat var, bu hayatın olduğu yerde de öğretmen var. Hepinizin hayatlarımızda çok farklı yerleri var. Öğretmenlik büyük fedakarlık mesleğidir. Yeri geldi terör örgütlerin hedefleri haline geldiler. Yeri geldi kimsenin görev yapmak istemediği yerlerde öğretmenlerimiz devletimizin bayrağını dalgalandırdılar. Çocuklarımızı geleceğe hazırladılar. Yeri geldi afetlerde ya da başka şartlarda çocukları kurtarmak için kendilerini feda eden öğretmenlerimiz oldu. Dolayısıyla fedakarlık denilince hiçbir meslek öğretmenlik mesleğinin önüne geçemez. Dolayısıyla ne kadar minnet duysak azdır. Kastamonu'da da ben çok keyifli eğitim-öğretim hayatı görüyorum. Çocuklarımıza, öğretmenlerimize yakışır fiziki ortamlar görüyorum. Türkiye'de de bu anlamda tüm ilçelerimizde, beldeleri-mizin de aynı ortama gelmek için yoğun çabalarını görüyorum. İnşallah sizlerin daha iyi şartlarla öğrencilerinizle buluştururuz. Şu anki şartlarda, Kastamonu özelinde hem gençlerimize, hem de sizlere çok rahat eğitim-öğretim hayatı gösterecek ortamlarda var. Bizlerde emeğiniz çok fazla. Bugün buralarda yer alıyorsak, hepsi öğretmenlerimizin bizleri bugünlere hazırlaması sayesinde. Her evde çocuğunun üzerine titreyen bir veli profili maalesef göremiyoruz. Bu konuda çocuklarımızın yarınlara hazırlanmasında, içlerindeki potansiyeli anne-baba çoğu zaman göremiyor.

Çocukların potansiyelinin ortaya çıkarılmasında, teşvik edilmesinde öğretmenlerimizin çok büyük rolü var. Öğrencinin motivasyonunu günümüzde etkileyen çok fazla unsur var. Dışarıda onları bekleyen, çok hızlı akan bir hayat var. O yüzden günümüzde sizin işiniz çok daha zor. Fakat günümüzde de çocuğuyla daha çok ilgilenen veli profili de var. Ben bunu Kastamonu'da görüyorum. Bu konudaki avantajları, teknolojik, fiziki şartları da kullanarak, eksileri azaltıp, artıları çoğaltıp, çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağız” diyerek Öğretmenler Günü'nü kutladı. Konuşmaların ardından aday öğretmenler yemin ederek, mesleğe adım attılar. Akabinde Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen şiir yarışmasında 1'inci olan Ecrin Selin Yüksek şiirini okudu. Program emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin takdimi, Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimi ve Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'nin müzik dinletiyle son buldu. (Nasrullah Gazetesi)

Yorumlar (0)
2
sisli
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:44
Öğle 12:39
İkindi 15:02
Akşam 17:23
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 13 14
17. Watford 13 13
18. Norwich City 14 10
19. Burnley 12 9
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@