info @ kastamonuilkhaber.com

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, HDP'nin kazanma riski olan illerde AK Parti ve MHP'nin gerekli adımları atabileceğini söyledi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, HDP'nin kazanma riski olan illerde AK Parti ve MHP'nin gerekli adımları atabileceğini söyledi.

Bu şu anlama geliyor.

İki lider buluşması sonrası varılan mutabakata göre bu illerde oyu az olan parti, adayını geri çekerek diğer partiye destek verecek. 

Tablonun ne olduğunu merak edenler için paylaşayım:

 

2014 yerel seçimlerinde bütün partiler bağımsız olarak seçime katıldıkları için sıkıntı pek yoktu. 

Mesela Kars'ta MHP % 28 alan MHP'nin adayı belediye başkanı seçilmişti.  AK Parti ise yüzde 25 almıştı. 

Bu seçimde iki parti de kendi adayları ile seçime katılma kararı almıştı. Ancak CHP, İYİ Parti ve gizli ortak HDP ittifak yapacağı için bu sonuçlar ne MHP'ye ne de AK Parti'ye yarıyor.

İki parti de şu anda bölgede yeni bir anket çalışması yaptırıyor. Bu ankette oyu daha yüksek çıkan isim Cumhur İttifakı'nın adayı olarak tek başına yarışacak. 

Rakamlar aynı olmasa da aynı durum Iğdır'da da geçerli. 2014 MHP yüzde 42, AK Parti ise yüzde 10 oy almıştı. Iğdır'da BDP'nin adayı kazanmış ve belediye, PKK'ya lojistik destek sağlayan bir kurum haline gelmişti. 

Bu seçimde de iki parti kendi adaylarıyla yarışma kararı almıştı. Ancak ortaya çıkan tablo, bu durumun HDP'ye yarayacağını gösterdiği için, iki parti birleşme kararı alarak tek aday çıkaracak. Bu aday da büyük ihtimalle MHP'li olacak.

Giresun'da da benzer bir tehlike var. 

Geçtiğimiz iki yerel seçimde CHP'li Kerim Aksu başkanlık koltuğuna oturdu. Bu seçimde AK Parti ile MHP'nin ortak oyları, koltuğun değişeceği ihtimalini doğurdu. Bu nedenle AK Parti'nin adayının tek aday olarak yola devam etmesi bekleniyor.

Burdur ha keza...

Yapılan anketlerde CHP ile AK Parti'nin başa baş yarıştığı görülüyor. Çünkü burada Cumhur İttifakı yok. Millet İttifakı devam ederken AK Parti ve MHP ayrı adaylarla seçime gidiyor. 

MHP adayının oyları yüzde 6 seviyesinde ve bu durum Cumhur İttifakı'nın mecburi hale geldiğini gösteriyor. Aksi takdirde Burdur göstere göstere CHP'ye verilmiş olacak.

Böyle durumda olan yaklaşık 9-10 il var. Bunların tamamında detaylı bir çalışma yapılacak.

Aynı çalışmalar İstanbul ve Bursa'nın bazı ilçelerinde yapılacak mı yapılmayacak mı bilmiyorum. Zira bazı anket sonuçları, İstanbul ve Bursa'nın bazı ilçelerinde aday gösterilen isimlerin seçimden galip çıkamayacağını ve partiye seçim kaybettireceğini gösteriyor.

Önümüzde 4 gün var. Bu dört günün sonunda artık aday değiştirme şansı tamamen ortadan kalkmış olacak. 

Şahsi kanaatimi soracak olursanız.

AK Parti bu illerde sıkıntı yaşamaktansa, aday değiştirme yoluna gitmeli. Ya da kazanamayacağını gören adaylar geri çekilmeli…