info @ kastamonuilkhaber.com

Ölmeden evvel üstad Bediüzzaman Said Nursi r.a hz.lerinin doğduğu nurlu beldeyi görmeği çok istiyordum. Çok şükür nasib oldu. Haza min fadlı Rabbi. 


Vesile olan üstadın akrabası Hayrullah Okur oldu. Onun arabası ile 5 kişi idik. Ve ilk defa tanışıyorduk. Hele Almanya dan izinli gelen oğlu vasıtasıyla nurları tanıyan imdat bey çok aşk ve şevkiyle ve fedakarlığı ile diğer abi ve kardeşler ile kaynaşmaya vesile oldu. Allah c.c razı olsun. Amin. 


30 Ağustos Cuma günü saat 22.oo civarında başlayan yolculuk 31 Ağustos Cumartesi günü 22.oo civarında Hizan'daki dershaneye vuslat ile ve derse iştirak ile orada kaldık. 


1 Eylül pazar günü kahvaltıdan sonra 10.30 da nurlu NURS köyüne vasıl olup mevlid ve derse iştirak ettik. Resmi zevat yoktu. İştirak çoktu Maşallah. 


Üstad Bediüzzaman Said Nursi r.a hz.lerinin doğduğu nurlu evi anne- baba ve abisinin yanyana kabirlerini ziyaret ederek Fâtiha'lar okuduk.

Takabbelallah. Amin. 


O geceyi Nurs dershaneyi Nuriyesinde geçirip pazartesi günü sabah erkenden Hizan Şeyhi türbe ve dergahını sonra Arvas da Arvasi kabristanınave medresesini de ziyaret ederek Nüküs üzerinden Van'a gittik. Meşhur Van kahvaltısı yaptık. 


Van kalesi ve Horhor Medresesini ziyaret ederek Bitlis'te  dershaneye vasıl olduk. Dershane üstad Bediüzzaman Said Nursi r.a hz.lerinin rus harbinde gönüllü Alay Komutanı olarak cihad ederken Ruslara esir düştüğü köprünün yanında idi.Geceyi orada geçirip dönüşe geçtik.Güroymak'da  ( Nurşin ) Tag Medresesini ziyaret ettik. 20 civarında medrese varmış. Maşallah cıvıl cıvıl çocuklar. Burada bir de Risale-i Nur medresesi yapılsın demişler. İnşâallah tahakkuk eder. 


Elaziz den itibaren  yollar yapılmış ve devam ediyor. Güvenlik tedbirleri had safhada. Halk fakir ve tedirgin. Kayyum atamalarınabir tepki yok. Ciddi bir fabrika yok. Gençler gurbette. Bu hal pkk terör örgütünün ve yabancı ajanların işine geliyor. 


Devlet bu konuda gerekeni yapmalıdır. Acilen. Niyet ve teşvik var .Lâkin sahada halkda tezahürü görünmüyor. 


Hayatımda ilk defa şarkı gezmek nasib oldu. Çok istifade ettim. Maddi manevi. 


Her yıl Eylül ayının ilk pazar günü yapılacak olan Nurs Mevlidine şimdiden niyet edin ve o nurlu beldeleri görmenizi tavsiye ederim. 


Selam ve dua ile saygılar.