info @ kastamonuilkhaber.com

 

Prof.Dr.Zekeriya YERLİKAYA

Kastamonu Üniversitesi

 

Bilim ve Teknoloji Kaynaklı Sorunlar

Bir önceki yazımda, Bilimsel ve Teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan birtakım olumsuzluklara değinmiştim.   Kısaca hatırlamak gerekirse, bunlar:

- Çevre (Hava, toprak, su vb.) kirliğinin yol açtığı sorunlar…

-Gıdalardaki zararlı katkı maddeleri ve zirai ürünlerde kullanılan hormon ve benzeri ilaçların yol açtığı sağlık sorunları...

-Hareketsiz bir yaşam tarzı içinde aşırı ve dengesiz beslenmeye-tüketime bağlı olarak ortaya çıkan bir takım sağlık sorunları…

-Bazı maddelerden (sigara vb.), tıp alanında kullanılan bazı ilaç ve cihazlardan ve nükleer silahlardan yayılan radyasyonun yol açtığı sağlık sorunları…

-Kapalı ve toplu alanlarda (evde, okulda ve işyerlerinde) hijyene bağlı olarak ortaya çıkan bir takım bulaşıcı ve salgın hastalıklar vb. sağlık sorunları…

-Bir takım zararlı alışkanlıklar (uyuşturucu vb. maddeler) ve bunların sebep olduğu maddi ve manevi sorunlar…

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunların etkisini azaltmak için bilinçli bir tüketici, bilinçli bir tüketici olmak için de bu sorunların farkına varıp o istikamette önlem alacak bir yaşam tarzına sahip olmak gerekir.

Bu Sorunlarla Mücadele ve Sağlıklı bir Yaşam için Bazı Öneriler

1- Dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Bu konuda uzmanların uyarılarına dikkat etmeliyiz. Özellikle dengesiz ve aşırı beslenmenin sonucu olarak karşımıza çıkabilecek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi hastalıklara karşı tedbirli olmalıyız.

2- Vücut ağırlığımızın ideal değerlerde olması, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin, kalp krizi vb kötü sürprizlerle karşılaşmamaları için altı aylık periyotlarda kan tahlillerini yaptırarak; kolesterol, şeker ve benzeri kan parametrelerinin düzeyini takip etmeleri önemlidir.

3- Birçok zararlı kimyasal madde içeren ve en önemli radyasyon kaynaklarından birisi olan sigaranın içilmemesi, sigarayı içip de bırakamayanların en azından çok az miktarda tüketmeleri sağlıklı bir yaşama için herkesin hemfikir olduğu bir konudur. Bu nedenle; özellikle pasif içiciler sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve bu tür ortamların sık sık havalandırılması gerekir.

4- Sağlıklı bir yaşamın en önemli şartlardan birisi alkol kullanmamaktır. Alkol sinir sistemini etkileyerek; karar verme yeteneğini, kas kontrolünü ve görüşü zayıflatır. Özellikle trafikte alkollü halde araç kullanan sürücüler, hem kendilerine hem de başkalarına zarar verebilirler.

5- Bol su içmek (günlük içilen toplam sıvı miktarı en az 2 litre olmalıdır) ve günde 2-3 fincan çay ya da kahve içmek vücut sağlığımız için faydalıdır.

6- Fazla kilolarımız varsa; bu kilolardan kurtulmak için yapılan diyetler mutlaka bir uzman diyetisyen gözetiminde olmalı, gelişigüzel her türlü diyet programı uygulanmamalıdır.

7- Çalışma şartlarına bağlı olarak çalışma mesaisinin önemli bir kısmını oturarak geçiren kişilerin;

-Her gün en az yarım saat düzenli yürüyüş yapmaları,

-Yürüyerek gidilebilecek yerlere araba yerine yürüyerek gitmeleri,

-Asansör yerine merdiven kullanmaları,

-Günün değişik zamanlarında kısa süreli de olsa bazı kültürfizik hareketlerini yapmaları ve hatta oturdukları yerden dahi 20-30 dakikada bir kasılma gevşeme, boyun, bacak ve kol hareketleri yapmaları,

Hareketsizliğe bağlı olumsuzlukları en alt düzeye indirecektir.

8- Çevremizdeki radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için;

-Mümkün olduğu kadar radyasyon yayan, telefon, bilgisayar, televizyon ve benzeri aletleri az kullanmak ve karşılarında uzun süre kalınmamalı.

-Bu tür aletlerin olduğu ortamları belli aralıklarla ve belli sürelerde havalandırılması önemlidir.

9- Vücudumuzda oluşan elektriklenmeden kurtulmak için; sık sık el-yüz yıkamak, her gün duş almak, fırsat buldukça toprağa çıplak ayakla basmak önemlidir.

10- Kalabalık şehirlerin gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzaklaşmak için haftanın belli günlerinde bu tür ortamlardan uzaklaşarak doğayla baş başa sakin ortamlarda vakit geçirmek beden ve ruh sağlığı açısından önemlidir.

11- Geceleri iyi bir uyku için erken saatlerde uyumak ( en geç saat 24 te), sabahları da mümkün olduğu kadar erken kalkmak, dinlenme ve uyku ortamının karanlık ve sakin olması, yorgunluk durumlarında ise öğleyin kısa süreli uykular sağlık açısından çok yararlıdır.

12- Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek,  özellikle en önemli hastalık bulaştırma kaynağı olan ellerimizi sık sık yıkayarak el hijyenine önem verilmeli ve çocuklarımızı da bu konuda sık sık uyarmalıyız.

13- Evlerimizde hijyen sağlamak için kullanılan kimyasalların çocuklardan uzak tutulması, dikkatli kullanılması ve özellikle giysilerin ve mutfaktaki malzemelerin bu tür maddelerle yıkandıktan sonra çok iyi durulanması önemlidir.

14- Plastik kapların sıcak yemek ve içeceklerde kullanılmaması, teflon tava-tencere ve benzeri malzemelerin kullanılmaması veya kullanılırsa da çizdirilmemesi önemlidir.

15- Şehirlerin gürültülü, radyasyonlu ve stresli kalabalık ortamından uzaklaşmak için; tatil yapmak, tatillerde özellikle eş-dost, akraba ziyaretleri yapmak, tatilleri sosyal ve kültüler alanda gelişmenin bir parçası haline getirmek suretiyle; tatil zamanlarını kendimizin ve çocuklarımızın huzurlu ve mutlu olmasına sebep olacak bir etkinlik aracı haline getirmeliyiz.

16- Yaralanma, kaza ve hastalığı önleme konusunda;

-Kayakçıların başlığa, dizliğe ve dirsekliğe ihtiyacı vardır. Bisiklete ve motosiklete binenlerin başlık kullanması gerekir.

-Yaz aylarında saat 10-15 arasında Güneşin altında fazla kalınmamalı, deri kanseri riskini azaltmak için kaliteli kremler kullanılmalı, gözleri korumak için şapka ve güneş gözlüğü takılmalıdır.

-Evlerimizde, işyerlerimizde ve arabalarımızda yangınlara karşı her türlü tedbir alınmalı, özellikle yanıcı maddeler çocuklardan uzak tutulmalıdır.

 

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmenizi ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramının hayırlara vesile olmasını dilerim...