Yazı Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 18:32 Bu yazı 658 kez okundu
 
16 NİSAN
Av. Halil ULUAY
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

16 NİSANIN ANLAMI

 

          16 Nisan referandumu ile Anayasa halk tarafından değiştirilmiştir Hükümet sistemi halk tarafından belirlenmiştir. Yapılan Anayasa değişikliği ile hep duymaya alışık olduğumuz kurucu iktidar yada kurucu iradenin artık millet tarafından sahiplenildiğinin kanıtıdır. 15 Temmuz’da millet kurucu iradeyi eline almış 16 Nisanda da kurucu iradenin kendisinde olduğunu göstermiştir. Peki nedir bu kurucu irade; kısaca darbelerden sonra devletin yönetim şeklini belirleyen irade yani darbeyi gerçekleştiren iradedir. Şimdiye kadar ne zaman Anayasa değişikliği tartışılsa koca koca hocalar kurucu iradenin yada kurucu iktidarın amacına aykırı değişiklik yapılamayacağını iddia etmekteydiler.

 

           15 Temmuzda darbe girişiminde de hatırlarsanız darbeye kalkışan kendilerine yurtta sulh konseyi diyen kişilerce bildiri okunarak mevcut Anayasa askıya alındığı duyurulmuştur. 15 Temmuz gerçekleşseydi şuan kurucu irade yurtta sulh konseyi olacaktı darbeyle anayasa ortadan kaldırılacağına göre yeni Anayasa onlar tarafından yapılıp yürürlüğe girecekti. Belki halk oylaması yapacaklardı ama öncekilerde olduğu gibi onlarda halk oylamasında hayır yani ret çıkarsa ne olacağını belli etmeyeceklerdi milleti kabule zorlayacaklardı. Hatta her dedikleri Anayasa olacaktı bundan sonra kimse onların iradesinin aleyhine söz söyleyemeyecekti bundan sonraki Anayasa değişikliklerinde hep onların iradesi sorgulanacaktı.

 

                 Bu yapı başarılı olamadığına göre bunları engelleyen güç yani millet artık kurucu irade kurucu iktidardır. Anayasa millet adına milletvekilleri tarafından yapılıp milletin onayı ile yürürlüğe girmiştir. Cunta anayasalarında olduğu gibi kabul edilmediği takdirde ne olacağı belirsiz olmayan bir oylama yapılmıştır kabul edilmediği takdirde eski hükümler devam edeceği için herhangi bir belirsizlik oluşmamıştır. Demokratiklik açısından darbe sonrası yapılan oylamalar ile aynı cümlede bile kullanılmaması gereken bir referandum gerçekleşmiştir.

 

                 16 Nisan referandumu ile yaşamının oluşumunu yürütmenin oluşumunu yargının oluşumunu millet belirlemiştir. Artık millet anayasa yapma hakkını eline almıştır.    

 
Etiketler: 16, NİSAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı