Yazı Detayı
18 Haziran 2017 - Pazar 12:29 Bu yazı 612 kez okundu
 
KURTULUŞ GECESİ! / Mehmet DOĞAN
Mehmet DOĞAN
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

 

    Değerli Dostlar: 21 Haziran Çarşamba gününü 22 Haziran Perşembe gününe bağlayan gece mübarek Kadir Gecesidir.


    İslam alimlerinin büyük çoğunluğunun görüşüne göre Kadir gecesi, Ramazan ayının 27.gecesidir. Kadir gecesi, dinimize göre en kutsal ve en faziletli gecedir. Bu gecenin değerli olmasının sebebi, Hayrat Neşriyat Yayınlarından Kur’an-ı Kerim ve Muhtasar Meali adlı eserde şöyle açıklanıyor:


    “Kur’an-ı Kerim Kadir gecesinde bir bütün olarak Levh-i Mahfuz’dan dünya semasındaki Beytü’l-izze denilen makama indirilmiş, sonra Cebrail (a.s) onu peyderpey 23 yılda Hz.Peygamber (a.s.m)’a indirmiştir.” Kadir gecesini önemli kılan olay budur.


    Dinimize göre, Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an-ı Kerim’de bu gecenin faziletini belirten bir sure vardır. Kadir suresi adı verilen bu surede, Cenab-ı Hak bizlere şöyle buyuruyor:


    “Şüphe yok ki, biz onu (o Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu (onun kıymetini) sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey inerler. O gece, gün ağarana kadar selamettir.”


    Değerli okurlarım; 


    Bin ay, bir insanın 83 yıllık ömrü demektir. Kadir gecesini ibadetle geçiren bir müslüman, 83 yıllık hayatında kazanabileceği sevaptan daha fazlasını kazanmış olacaktır.

    Buhari’nin belirttiği bir hadisi şerifte, Peygamber Efendimiz (s.a.v) şu müjdeyi vermektedir:


    “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.”

                
    Yukarıda adı geçen eserde Kadir suresi ile ilgili açıklamada; Ramazan’ı Şerifte amellerin sevabı bire bin, Kadir gecesinde ise, bire otuz bin olduğu belirtilmektedir.

 
    83 yıllık ömürde kazanabileceğimizden daha fazlasını kazandırabilecek olan mübarek kadir gecesini namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tövbe, istiğfar ederek, dua yaparak, tespih, zikir ve tefekkür ile değerlendirmek, bizlere ebedi saadet kapısını açacaktır.

 
    Şimdiden, siz değerli okurlarımın Kadir gecesini tebrik ediyor, bu gecenin, Türk-İslam aleminin birliğine, dirliğine ve huzuruna vesile olmasını temenni ediyorum.

18/06/2017

                                        Mehmet DOĞAN

 
Etiketler: KURTULUŞ, GECESİ!, /, Mehmet, DOĞAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı