Yazı Detayı
08 Nisan 2017 - Cumartesi 22:42 Bu yazı 711 kez okundu
 
MOBİLYA VE BEYAZ EŞYA DA 30 NİSAN
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
ismailizmitlioglu@hotmail.com
 
 

 

     Hükümetin, şubat ayı başında, beyaz eşya ve mobilya sektöründe ekonomik hareketliliğin artmasını sağlamak için yaptığı, ÖTV ve KDV indiriminde sona yaklaşılıyor.   

     Bilindiği üzere 3 Şubat'ta yayımlanan 2017/9759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı  ile iç ekonomik hareketlilik  için oldukça önemli  adımlar atıldı.  

     30 Nisan 2017 tarihine  kadar uygulanmak üzere bazı koltuk, sandalye, metal, ahşap ve plastik maddelerden yapılmış olan büro, mutfak, yatak odası vb. mobilyaların tesliminde KDV oranı 8'e düşürüldü.  

     Yine 30 Nisan 2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, ÖTV Kanunu'nun (IV) Sayılı Liste'sinde yer alan ve ağırlıklı olarak beyaz eşya ürünleri olmak üzere bazı ürünler için ÖTV "0" (sıfır) olarak uygulanacaktır kararı alındı.  Göze çarpan ürünler olarak,  klimalar, buzdolapları, dondurucular, su ısıtıcıları, çamaşır, bulaşık ve kurutma makinaları, elektrik süpürgeleri, gıda maddesi öğütücüleri, karıştırıcıları, presleri, et-kıyma makinaları, ısıtmaya yönelik elektrikli cihazlar, el kurutma makinaları olarak karşımıza çıkıyor 

     Gerçekten de, bu sektörlerdeki  Kdv ve Ötv indirimi, bir süredir durgun giden sektörü hareketlendirdi.  Ekonomiye canlılık kazandırdı. 

     Peki bu süre sizce uzamalı mı?  Yoksa bu indirim tutarları sabit mi kalmalı? Tabi ki bu durum hazine bütçesi ile ilgili bir konu.  Ayrıca mali disiplinden taviz verme anlamına gelebilir mi ? sorularına da akıllara getiriyor.  Bakanlık  konu da ne gibi bir değişiklik yapar şimdiden kestirmek güç ama,  özellikle bahar aylarında evlenmek isteyenler için bulunmaz fırsat.  

     Yeni ev kuracakların, mobilya ve beyaz eşyalarını değiştireceklerin, 30 Nisan 2017 tarihini kaçırmamaları bütçe menfaatlerini  ilgilendiren bir konu. 

     Ne diyelim hükümetin, bu türlü ekonomik kararlarla, hem ekonomiye dinamizim kazandırması, hemde piyasada ki talebi artırması ve  ekonomik canlılığı sağlaması gerçekten güzel bir maliye politikası.      

 
Etiketler: MOBİLYA, VE, BEYAZ, EŞYA, DA, 30, NİSAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı