Yazı Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 15:31
 
Paralı poşet..!
Tuncay SAKALLIOĞLU
info@kastamonuilkhaber.com
 
 

 

   Eskiden ekmek fileye, meyve -sebze pazar çantalarına konur, yumurta içinse sepet kullanılırdı. Kâğıdın ucuzlamasıyla birlikte kesekâğıtları yaygınlaştı. Ama şimdi kâğıt ta ateş pahası..
Daha eskiler yanlarında büyük mendiller taşır, et, balık, ekmek vs. herşeyi çıkı şeklinde bağlayarak taşırlardı. Karadeniz'de hanımlar aldıkları ürünleri ön bezlerinde veya küfelerde taşırlardı.

 

  Ücretli poşet uygulaması espriyle karışık eleştrileri de beraberinde getirerek yüŕürlüğe girdi..
Çoğu Avrupa ülkesinde yıllardır  aynı uygulama var. Kaldı ki bu ülkelerde çevre bilinci üst düzeyde ve yere bırakın poşeti, ufak bir kağıt parçası bile atamazsınız.

 

    Elbette ''paralı poşet uygulaması'' nın  aksaklıkları, eleştirilecek yanları olacak ama ben kendi açımdan uygulamanın kararlılıkla sürmesi taraftarıyım.


Çünkü, bu zararlı plastik maddeyle kirletilmeyen hiç bir yer kalmadı... Kapımızın önü, sokağımız, piknik alanlarımız vs..
Sen-ben atmıyoruz belki ama bunları yapanlar da yine bizim insanımız..


     Sözün özü, yalnız poşet değil, trafikten sigaraya kadar yanlış kullandığımız ve hiç bir uyarının kâr etmediği  herşeye sonunda  ceza ve yaptırım gelecek.
Bu kaçınılmaz..

 

Keşke çözümü devlet değil bizler bulsak.. Ama olmuyor..
Çünkü gördüğümüz bir yanlış karşısında uygun dille  birbirimizi uyaracak, uyarıları saygıyla dinleyecek  medeni cesarete henüz sahip değiliz..

 

 
Etiketler: Paralı, poşet..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı