Yazı Detayı
24 Mart 2017 - Cuma 11:07 Bu yazı 1194 kez okundu
 
PARANIN DEĞERİ KAÇ PARA
Av. Halil ULUAY
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

Para genelde değer ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Peki paranın değeri ölçülebilir mi mesela 100 TL.  mi değerli 100.000TL mi değerli Paranın değerini kazanırken mi ölçeceğiz harcarken mi ölçeceğiz Paranın değeri satın alma gücü müdür yani satın aldığı şey ile mi ölçülür. Satın alma gücü yere ve zamana göre değişmektedir en basitinden bugün satın aldığımız ürün yarın indireme girip daha az paraya alınabilmekte ya da aynı mal değişik yerlerde farklı fiyatlarla alınabilmektedir. Çölde susuz kalan bir kişi bir bardak suya ne kadar para verir. Bu bakımdan paranın değeri satın aldığı şeyler ile ölçülemez.

   Bir amelenin günde 10 12 saat sürekli çalışarak kazandığının çok fazlasını günde bir saat bile çalışmadan kazanan meslek grupları var hangisinin kazandığı para daha değerli örneğin 12 saat çalışarak kazandığı 100 tl ile çocuğuna kışın mont alıp çocuğunu mutlu eden amelenin 100 tl simi yoksa; bir günde kazandığı 100.000 tl ile çocuğuna ikinci arabasını alan babanın 100.000 tl simi? İkisi de birer gün çalışarak elde ettikleri para ile bir şeyler aldılar ama hangi paranın daha çok tatmin sağladığı tartışılabilir.  İster doğa kanunu diyelim ister sünnetullah diyelim doğada hiçbir madde kaybolmaz değişik kimyasal biçimler halinde yer değiştirir.

  Enerjide kaybolmaz. Bu kurallar ilmen sabittir. Emek kaybolur mu?  Emek için harcadığın enerji kaybolmuyorsa emek neden kaybolsun Şöyle söyleyelim bir amelenin bir günde harcadığı emek 100 tl bir iş adamının bir günde harcadığı emek 100.000 tl olarak ortaya çıkıyorsa paranın değerini kazandığımızda ölçersek amelenin 99.950 tl si kayboldu. İki kişide aynı enerjiyi harcadı ama aynı nominal değeri elde edemediler.

  Kaybolan bu değer farklı bir şekilde ortaya çıkar mı yukarıdaki mont ve araba örneğinde olduğu gibi emek kaybolmaz tatmin duygusu olarak ortaya çıkabilir.

  Özetlersek bir günlük emeğin değeri parasal olarak eşit değil ama tatmin değerleri eşit hatta 100 tl nin tatmin değeri 100.000 tl nin tatmin değerinden fazla olabilir. Babasının kışın mont aldığı çocuk sevinçten babasının boynuna sarılırken diğer çocuk 100.000 tl değerindeki ikinci arabayı beğenmeyip babasına hakaret edebilir. Bir günlük emeğin sağladığı parasal değer mi yoksa o paranın sağladığı tatmin duygusunun değerimi önemli sorusuna cevap vermeliyiz. Aklıselim için paranın satın alma gücünden yani nominal değerinden ziyade sağladığı tatmin duygusu önemli olmalıdır. O halde paranın değeri harcarken ölçülmeli daha doğru anlatımla harcandığında sağladığı fayda ile ölçülmeli ki zenginliklerimizin farkına varalım. Paranın gerçek değerine dikkat edelim ki aldanmayalım.   

 
Etiketler: PARANIN, DEĞERİ, KAÇ, PARA,
Yorumlar
Haber Yazılımı